Київ, Україна
вул. Золотоустівська 23
Атрибуція і експертиза ікон і творів живопису
Рекомендації та консультації при складанні корпоративних і приватних колекцій
Проведення виставок і тематичних лекцій
На сайті представлена частина експозиції салону. За більш детальною інформацією звертайтеся до художнього салону "Візантія" по вул. Золотоустівська 23.

Старовинний посуд у 21-му столітті

З якою швидкістю світ би не рухався у перед завжди існуватимуть люди, що захоплюються дивовижними речами минулого. Старовинний посуд також може бути витвором мистецтва та предметом колекціонування.

Майже весь старовинний посуд виготовлений із глини. Здобути її можна було скрізь. Це природній, екологічний і доступний матеріал. Також йому приписувались деякі особливі властивості – вважалося, що глина може усувати негативні емоції. Майстер, який виготовляв посуд не мав сідати працювати в поганому настрої або з важкими думками, бо в цей посуд він повинен був вкласти частинку своєї душі.

Наші пращури ставились до посуду дуже особливо. Йому надавалося важливе значення, деякий посуд використовувався лише на великі свята. Так, горщики в яких варилася кутя та узвар на різдво були призначені саме для цих страв, і готували в них лише раз на рік. Так само існував посуд для пасхальних свят – спеціальні великі макітри для опари й тіста на пасхальні кулічі, а також форми для випічки. Такий посуд відрізнявся від повсякденного за формами та декором. Весь він виготовлявся кустарно, з мінімальним різноманіттям – горщики, глечики, кухлі, великі та малі миски.

Відносно велике виробництво керамічного посуду почалося лише в останній чверті 18-го століття. Це був початок періоду розквіту виробництва кераміки. Почали з’являтися центри керамічного виробництва, формуватися характерні риси форм та розпису посуду, залежно від місцевості. Наприклад, Петриківський розпис – український декоративний орнаментальний народний живопис. Досі збереглися деякі речі початку 18-го століття з цим розписом. Ці та багато інших витворів старовинного посуду, займають важливі місця у державних та приватних колекціях.

На початку 20-го століття гончарна справа, у зв’язку з початком промислового виробництва фаянсового посуду, зазнала занепаду.

У 2013 році Петриківський розпис був внесений до списку культурної спадщини людства ЮНЕСКО. На разі це єдина форма культурної спадщини України у цьому списку.